A gyakori térdfájdalmak jelentősen beszűkítik a mozgásteret, és ezzel megkeserítik a páciensek életét. Mi állhat a hátterükben, és hogyan küzdhetők le a fájdalommal teli mindennapok? Kiderül a folytatásból!>>>
A térdfájdalmak 5 leggyakoribb oka
A térdfájdalmak számos okra vezethetők vissza, melyek között vannak egyértelműek (pl. baleset) és kevésbé szembetűnőek (pl. ízületi kopás). A pontos diagnózist minden esetben az ortopéd szakorvosnak kell felállítania. Ő dönt a szükséges konzervatív kezelésről, illetve a műtéti beavatkozás szükségességéről és annak módjáról. A térdízület állapotát több tényező is befolyásolhatja, melyek közül az egyik, hogy nap mint nap rendkívül nagy terhelésnek van kitéve. Ezért is fordulnak elő gyakran a térdet érintő, túlerőltetés okozta gyulladásos elváltozások, valamint a kisebb-nagyobb porcsérüléssel és ízületi kopással járó tevékenységek miatti térdfájdalmak.
A terheléses térdfájdalmaknak tehát leggyakrabban ízületi kopás (osteoarthritis, artrózis) áll a hátterében. Szintén gyakori az autoimmun eredetű térdízületi gyulladás (rheumatoid arthritis). Ez utóbbinál nem a túlzásba vitt és megerőltető mozgás, hanem a szervezet immunrendszerének túlreakciója okozza a gyulladást és a porcfelszínek károsodását. Az autoimmun betegségek hátterében mindig a hibásan működő immunrendszer áll. Az orvostudomány jelenlegi állása szerint az autoimmun betegségek nem gyógyíthatók, de gyulladáscsökkentővel, bázisterápiával és ún. biológiai terápiával a tünetei enyhíthetők és valamennyire kordában tarthatók.
A térdfájdalmak – az osteoarthritis és a rheumatoid arthritis mellett – különböző életmódbeli okokkal is magyarázhatók, melyek közül a 3 leggyakoribb:
- Az elhízás miatti többletsúly jelentősen megnöveli az ízületre ható terhelést, továbbá a túlsúly okozta anyagcsere változások is negatív hatással vannak a porcszövet működésére.
- A mozgásszegény életmód fokozza a térdfájdalmak kialakulásának lehetőségét
- sporttevékenységek vagy baleset eredményezte porcsérülések.
További okok lehetnek: íngyulladás, nyáktömlő gyulladás, köszvény.
A térdízületi fájdalmak kezelési lehetőségei
A térdfájdalom esetén, amennyiben nincs szükség azonnali ortopéd sebészi beavatkozásra, a konzervatív terápia évtizedek során bevált, illetve 21. századi, innovatív módszereit hívhatjuk segítségül:
- pihentetés
- thermoterápia – jegelés
- fizioterápiás kezelések, gyógytorna
- nem-szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerek alkalmazása
Amennyiben ezek nem válnak be, illetve nem alkalmasak a kívánt eredmény elérésére, a következők jöhetnek szóba:
- közvetlenül az ízületbe fecskendezett szteroid injekció
- hyaluronsav injekció
- PRP-terápia
- LIPOGEMS® őssejt terápiás kezelés
- lökéshullám-terápia
Ha azonban a fent említett kórképek folytán a térdízület visszafordíthatatlanul károsodik, és a térdfájdalmak nem enyhíthetők, sőt, állandósulnak és egyre erősebbé válnak, műtéti beavatkozás válik szükségessé.
A térdprotézis beültetéséről itt olvashat bővebben. Kérjen időpontot személyes vagy online konzultációra Dr. Domán István PhD csípő- és térdprotézis specialistához!